تاثیر گل و گیاه در محل کار

زمان مطالعه : 0 دقیقه

توضیحات

گل و گیاهان علاوه بر کاربرد تزئینی که دارند، نقش مهمی در سلامت ما ایفا می‌کنند.
نگهداری از گیاهان در محل کار ما، علاوه بر آن‌که در ایجاد هوای مطبوع مؤثر است، سطح استرس در بدن ما را به طور قابل ملاحظه‌ای کم می‌دهد. هر چقدر که محیط کار بیشتر به محل زندگی نزدیک باشد، در آن‌جا احساس آرامش و امنیت زیادی خواهیم کرد و نگهداری از گیاهان و گل‌ها یکی از مواردی‌ست که در این زمینه به ما کمک می‌کند. گیاهان با پاکسازی هوا، کیفیت آن را بهتر می‌بخشند و در نتیجه هوایی که تنفس می‌کنیم تازگی بیشتری دارد و همچنین در کم شدن استرس و زیاد شدن انگیزه هم بسیار مفید است.

چند مورد از تاثیر گل و گیاهان در محل کار و منزل

1 ـ نگهداری گیاهان در منزل نشیمن می تواند بیماری سرما خوردگی را تا 40 درصد کم کند . گیاهان و گل ها با افزایش رطوبت در فضای اتاق باعث کاهش گرد و گرد و غبار را در محل خانه و بدون شک یکی از مبارزان اصلی سرماخوردگی و خستگی و خواب آلودگی است.

2 ـ گلها و گیاهان در اتاق کار و منزل نشیمن در بهبود درد افرادی که سردرد و میگرن دارند تاثیر گذار است و سردرد را کاهش میدهد .

3ـ گیاهان حجم بسیار بالایی از آلودگی های شیمیایی که از طریق هوا به ما انتقال پیدا می کنند را در خانه از بین می برند. ما همیشه در این شرایط بی برفی و خشک سالی در خانه ها هوایی را استنشاق می کنیم که پر است از آلودگی، دود سوخت الکین، بخاری های گازی، سوخت زغال سنگ، زغال چوب، آلودگی های خطرناکی که در هوای راکد خانه موجب سردرد و حالت تهوع می شوند.

4ـ نگهداری گل و گیاهان در منزل و اتاق کار موجبات شادمانی انسان را فراهم آورده و آرامش و حالت خوش بینانه و خلاقیت و کارایی به ما می بخشد.

5 – نگهداری گل و گیاه در منزل از امراضی همچون افسردگی پیشگیری می کند و به افراد تنها و منزوی دلیل موجه برای ادامه زندگی شان می بخشد و همچنین نگهداری گل و گیاه در اتاق افراد موجب کاهش میزان استرس آنها می شوند.

6- بررسی ها نشان داده که میزان یادگیری در کودکانی که مدتی از روز را با گل و گیاه سپری می کنند، نسبت به سایر هم سن و سال های خودشان که در تماس با گل و گیاه نیستند، بیشتر است؛ به علاوه حضور در محیط های طبیعی باعث بهبود و افزایش توانایی های کودکان از جمله توجه بالا، کاهش بی نظمی، افزایش تمرکز و ارتباط بیشتر با محیط اطراف می شود.

7- ثابت شده است که گل و گیاه می تواند بر وضعیت جسمی و روحی افراد تاثیر مثبت داشته باشد، به عقیده کارشناسان به دلیل اینکه گیاهان از عوامل هماهنگی در طبیعت هستند، به هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد نیز کمک کرده و به آنها تعادل می بخشند.

به همین دلیل بهتر است افرادی که در شهرها و به دور از طبیعت زندگی می کنند، هر روز برای مدتی پنجره ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط داخل جریان یابد و گیاهان بتوانند با استفاده از این هوا به سالم سازی محیط کمک کنند.

8- گیاهان موجب می شوند افراد احساس آرامش بیشتری کنند و مثبت اندیش تر شوند، بررسی ها نشان داده که بیماران بستری در بیمارستان که تخت شان روبروی پنجره ای با نمای باغ است، بسیار سریع تر از بیمارانی که تخت شان رو به دیوار است، بهبود می یابند؛ همچنین وجود گیاهان زینتی در اتاق های ریکاوری بیمارستان ها به بیماران آرامش و تسلی می دهد و منجر به بهبود سریع تر آن ها می شود.

9- تحقیقات نشان داده است مردمی که وقت زیادی را با گیاهان صرف می کنند، تمایل به داشتن روابط دوستانه تری با دیگران دارند که این حس باعث بالا شدن احساس شفقت و غمخواری نسبت به همنوع می شود.

10- باغبانی می تواند نقش یک پزشکرا برای افرادی که دچار آسیب ها و ضربات روحی یا فیزیکی شده اند، ایفا کند. عمل پرورش دادن یک گیاه، راهی است که به افراد برای فراموش کردن مشکلات اطراف شان، فشارهای روانی و بهبود سلامت ذهنی و روحی کمک می کند.

جمع بندی

با گذاشتن یک یا دو گل یا گیاه زینتی در منزل نشیمن و اتاق کار می توان هوای یک اتاق را تازه و مرطوب نگه دارد و گرد و غبار مشکلاتی مانند خستگی، سرفه، گلودرد ، بیحالی و سایر مشکلات مربوط را تا 30 درصد کم کند. ناگفته نباید گذاشت، نکات مصونیت و سلامتی هم مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *